Un alt TCA însă de această data vorbim de premiile decernate de Television Critics Association şi nu de Teen Choice (aici).

Nominalizările pentru cea de-a 34-a ediţie au fost publicate seara trecută, urmând ca pe 4 august să aibă loc gala câştigătorilor. Ediția de anul acesta introduce în portofoliul său o nouă categorie dedicată programelor de varietăți și a sketchurilor.

La categoria televiziuni, FX se menține pe prima poziție cu 10 nominalizări pentru proiectele sale, postul fiind urmat de Netflix cu 9 și NBC cu 7, anul acesta HBO reușind să adune doar șase numiri. În ceea ce privește clasamentul pe titluri, noua dramă a celor de la BBC America a reușit performanța de a primi nu mai puțin de 5 nominalizări, acesteia urmându-i The Americans cu 4 și pe picior de egalitate, fiecare cu 3 numiri, The Good Place, Atlanta, The Handmaids Tale, Barry și The Marvelous Mrs. Maisel. În continuarea acestora mai sunt și alte titluri precum This Is Us, GLOW, The Crown sau sezonul secund American Crime Story, The Assassination of Gianni Versace.

Câştigătorii vor fi votaţi de membrii Television Critics Association, o organizaţie ce are în componenţa sa peste 200 de jurnalişti de pe întreg teritoriul Statelor Unite ale Americii şi Canada.

Nominalizări:
INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN DRAMA
Jodie Comer, “Killing Eve” – BBC America
Darren Criss, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” – FX
Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale” – Hulu
Sandra Oh, “Killing Eve” – BBC America
Matthew Rhys, “The Americans” – FX
Keri Russell, “The Americans” – FX

INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN COMEDY
Pamela Adlon, “Better Things” – FX
Rachel Bloom, “Crazy Ex-Girlfriend” – The CW
Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel” – Amazon
Ted Danson, “The Good Place” – NBC
Donald Glover, “Atlanta” – FX (2017 Winner in Category)
Bill Hader, “Barry” – HBO

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN NEWS AND INFORMATION
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” – CNN
“60 Minutes” – CBS
“Blue Planet 2” – BBC America
“The Rachel Maddow Show” – MSNBC
“The Vietnam War” – PBS
“Wild Wild Country” – Netflix

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN REALITY
“The Great British Baking Show” – PBS
“Nailed It!” – Netflix
“Project Runway” – Lifetime
“Queer Eye” – Netflix
“RuPaul’s Drag Race” – VH1

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN YOUTH PROGRAMMING
“Daniel Tiger’s Neighborhood” – PBS Kids
“Elena of Avalor” – Disney Channel
“Muppet Babies” – Disney Junior
“Odd Squad” – PBS Kids
“Sesame Street” – HBO
“Sofia the First” – Disney Junior

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SKETCH/VARIETY SHOWS
“Full Frontal with Samantha Bee” – TBS
“Jimmy Kimmel Live” – ABC
“Last Week Tonight with John Oliver” – HBO
“Late Night with Seth Meyers” – NBC
“The Late Show with Stephen Colbert” – CBS
“Saturday Night Live” – NBC

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MOVIE OR MINISERIES
“Alias Grace” – Netflix
“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” – FX
“Howards End” – Starz
“Patrick Melrose” – Showtime
“The Tale” – HBO
“Twin Peaks: The Return” – Showtime

OUTSTANDING NEW PROGRAM
“Barry” – HBO
“Counterpart” – Starz
“GLOW” – Netflix
“Killing Eve” – BBC America
“The Marvelous Mrs. Maisel” – Amazon
“Mindhunter” – Netflix

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DRAMA
“The Americans” – FX
“The Crown” – Netflix
“The Good Fight” – CBS All Access
“The Handmaid’s Tale” – Hulu (2017 Winner in Category)
“Killing Eve” – BBC America
“This Is Us” – NBC

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN COMEDY
“Atlanta” – FX (2017 Winner in Category)
“Barry” – HBO
“GLOW” – Netflix
“The Good Place” – NBC
“The Marvelous Mrs. Maisel” – Amazon
“One Day at a Time” – Netflix

PROGRAM OF THE YEAR
“The Americans” – FX
“Atlanta” – FX
“The Good Place” – NBC
“The Handmaid’s Tale” – Hulu (2017 Winner in Category)
“Killing Eve” – BBC America
“This Is Us” – NBC

Sursa