SAG Awards 2019: Câștigătorii

Update: Cu câteva ore în urmă a avut loc decernarea statuetelor pentru cea de-a 25-a ediție a premiilor SAG, oferite producțiilor pentru marele și micul ecran de către sindicatele de actori de peste Ocean. Dacă la categoria filmelor, marele câștigător a fost Black Panther – o premieră pentru SAG Awards – la categoria producțiilor TV, This Is Us și The Marvelous Mrs. Maisel au obținut marile premii ale serii (pentru distribuție într-un serial – dramă, respectiv comedie). La categoriile individuale, Sandra Oh, Rachel Brosnahan, Darren Criss și Jason Bateman au fost printre câștigători. Lista completă a categoriilor TV – mai jos.

Articol inițial: Sezonul premiilor din industria media e pe cale să înceapă, iar toți ochii sunt ațintiți către critici și presă, care trag linie la final de an și oferă distincții celor mai bune producții din 2018. După Globurile de Aur, a venit și rândul SAG – Screen Actors Guild, premii oferite filmelor și serialelor de către sindicatele de actori de la Hollywood. Ajunse la cea de-a 25-a ediție, aceste premii sunt recunoscute pentru faptul că nu premiază decât actorii și actrițele care s-au remarcat pe parcursul unui an, precum și distribuția în ansamblu, fără excepții. Ceremonia de acordare a statuetelor va avea loc pe 27 ianuarie 2019, în Los Angeles.

Nominalizările la categoria TV:

Cel mai bun actor – dramă:

  • Jason Bateman (Ozark)
  • Sterling K. Brown (This Is Us)
  • Joseph Fiennes (The Handmaid’s Tale)
  • John Krasinski (Jack Ryan)
  • Bob Odenkirk (Better Call Saul)

Cea mai bună actriță – dramă:

  • Julia Garner (Ozark)
  • Laura Linney (Ozark)
  • Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)
  • Sandra Oh (Killing Eve)
  • Robin Wright (House of Cards)

Cea mai bună distribuție – dramă:

  • The Americans
  • Better Call Saul
  • The Handmaid’s Tale
  • Ozark
  • This Is Us

Cel mai bun actor – comedie:

  • Alan Arkin (The Kominsky Method)
  • Michael Douglas (The Kominsky Method)
  • Bill Hader (Barry)
  • Tony Shahloub (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Henry Winkler (Barry)

Cea mai bună actriță – comedie:

  • Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Alison Brie (Glow)
  • Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Jane Fonda (Grace and Frankie)
  • Lily Tomlin (Grace and Frankie)

Cea mai bună distribuție – comedie:

  • Atlanta
  • Barry
  • GLOW
  • The Kominsky Method
  • The Marvelous Mrs. Maisel

Cel mai bun actor – miniserie/film TV:

  • Antonio Banderas (Genuis: Picasso)
  • Darren Criss (The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story)
  • Hugh Grant (A Very English Scandal)
  • Anthony Hopkins (King Lear)
  • Bill Pullman (The Sinner)

Cea mai bună actriță – miniserie/film TV:

  • Amy Adams (Sharp Objects)
  • Patricia Arquette (Escape at Dannemora)
  • Patricia Clarkson (Sharp Objects)
  • Penelope Cruz (The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story)
  • Emma Stone (Maniac)

Cea mai bună interpretare de acțiune de către o distribuție de cascadori:

  • GLOW
  • Daredevil
  • Jack Ryan
  • The Walking Dead
  • Westworld

-B

 

Critics Choice Awards 2018: Câștigătorii

O nouă zi, o nouă gală de premii pentru filmele și serialele anului 2017. Care sunt titlurile care și-au însușit statuetele Critics Choice Awards?

Ceremonia de decernare a avut loc seara trecută în Santa Monica, evenimenul fiind găzduit de actrița Olivia Munn. Nominalizările pentru cea de-a 23-a ediție a Critics Choice Awards au fost anunțate pe 6 decembrie.


TELEVIZIUNE
BEST DRAMA SERIES
American Gods (Starz)
The Crown (Netflix)
Game of Thrones (HBO)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Stranger Things (Netflix)
This Is Us (NBC)

BEST DRAMA ACTOR
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)
Ian McShane – American Gods (Starz)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)

BEST DRAMA ACTRESS
Caitriona Balfe – Outlander (Starz)
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Claire Foy – The Crown (Netflix)
Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Robin Wright – House of Cards (Netflix)

BEST DRAMA SUPPORTING ACTOR
Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
David Harbour – Stranger Things (Netflix)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Michael McKean – Better Call Saul (AMC)

BEST DRAMA SUPPORTING ACTRESS
Gillian Anderson – American Gods (Starz)
Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)
Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)
Chrissy Metz – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES
The Big Bang Theory (CBS)
Black-ish (ABC)
GLOW (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Modern Family (ABC)
Patriot (Amazon)

BEST COMEDY ACTOR
Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
Aziz Ansari – Master of None (Netflix)
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Ted Danson – The Good Place (NBC)
Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)
Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)

BEST COMEDY ACTRESS
Kristen Bell – The Good Place (NBC)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Sutton Foster – Younger (TV Land)
Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)

BEST COMEDY SUPPORTING ACTOR
Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Walton Goggins – Vice Principals (HBO)
Sean Hayes – Will & Grace (NBC)
Marc Maron – GLOW (Netflix)
Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)
Ed O’Neill – Modern Family (ABC)

BEST COMEDY SUPPORTING ACTRESS
Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

BEST LIMITED SERIES
American Vandal (Netflix)
Big Little Lies (HBO)
Fargo (FX)
Feud: Bette and Joan (FX)
Godless (Netflix)
The Long Road Home (National Geographic)

BEST TV MOVIE
Flint (Lifetime)
I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
Sherlock: The Lying Detective (PBS)
The Wizard of Lies (HBO)

BEST TV MOVIE OR LIMITED SERIES ACTOR
Jeff Daniels – Godless (Netflix)
Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)
Ewan McGregor – Fargo (FX)
Jack O’Connell – Godless (Netflix)
Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)
Bill Pullman – The Sinner (USA)
Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)

BEST TV MOVIE OR LIMITED SERIES ACTRESS
Jessica Biel – The Sinner (USA)
Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
Carrie Coon – Fargo (FX)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX)
Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)

BEST TV MOVIE OR LIMITED SERIES SUPPORTING ACTOR
Johnny Flynn – Genius (National Geographic)
Benito Martinez – American Crime (ABC)
Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX)
Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO)
David Thewlis – Fargo (FX)
Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX)

BEST TV MOVIE OR LIMITED SERIES SUPPORTING ACTRESS
Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX)
Regina King – American Crime (ABC)
Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)
Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)

BEST ANIMATED SERIES
Archer (FX)
Bob’s Burgers (FOX)
BoJack Horseman (Netflix)
Danger & Eggs (Amazon)
Rick and Morty (Adult Swim)
The Simpsons (FOX)

BEST REALITY COMPETITION SERIES
America’s Got Talent (NBC)
Chopped (Food Network)
Dancing with the Stars (ABC)
Project Runway (Lifetime)
RuPaul’s Drag Race (VH1)
The Voice (NBC)

BEST STRUCTURED REALITY SERIES
The Carbonaro Effect (truTV)
Fixer Upper (HGTV)
The Profit (CNBC)
Shark Tank (ABC)
Undercover Boss (CBS)
Who Do You Think You Are? (TLC)

BEST UNSTRUCTURED REALITY SERIES
Born This Way (A&E)
Ice Road Truckers (History)
Intervention (A&E)
Live PD (A&E)
Ride with Norman Reedus (AMC)
Teen Mom (MTV)

BEST REALITY SHOW HOST
Ted Allen – Chopped (Food Network)
Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC)
Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)
Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX)
Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (VH1)

BEST TALK SHOW
Ellen (NBC)
Harry (Syndicated)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Late Late Show with James Corden (CBS)
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)

 

Pentru filme, aici.